تبلیغات
انجمن پزشکان جوان - پیش دانشگاهی حذف شد!
انجمن پزشکان جوان

پزشک باید بداند تندرستی انسان را چگونه نگه دارد.بیماری او را چگونه زایل کند و اسباب هر دو را چطور فراهم نماید.

پیش دانشگاهی حذف شد!

سه شنبه 1 دی 1388

سلام دوستان

امروز شنیدم  که دوره ی پیش دانشگاهی رو حذف کردن

به همین خاطر خواستم اطلاعاتی رو در این زمینه به روی وبلاگ بزارم .

امیدوارم شما هم از شنیدن این خبر خوشحال بشید!!

البته اگه راست باشه و صبح که از خواب پاشدن حرفشونو عوض نکنن.

                                                                                       بهار

حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش گفت: شورای عالی آموزش و پرورش ابتدا خبر اشتباهی پخش كرد مبنی بر حذف مقطع راهنمایی كه این طور نیست بلكه پیش دانشگاهی حذف شده است.

به گزارش فارس ، وزیر آموزش و پرورش ظهر امروز در جمع مسئولان آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در چابهار اظهار داشت: برای ایجاد تحول در آموزش و پرورش ، تعدادی از محققان این وزارت، تحقیقاتی را از سال 1367 آغاز كردند به طوری كه در چهار سال گذشته تعدادی از این كارهای تحقیقاتی انجام شده امروز به عنوان فلسفه آموزش و پرورش و بر مبنای سند ملی و سند راهبردی آن آماده و امروز در واقع روز عمل كردن به آن است.

وی افزود: برای پیشرفت باید تحول ایجاد شود و چنانچه تحولی ایجاد نشود عقب می‌افتیم. برای پیشبرد اهداف آموزش و پرورش قرار است چهار دوره سه ساله در آموزش و پرورش شكل گیرد كه دو دوره سه ساله در مقطع ابتدایی و دو دوره سه ساله در مقطع دبیرستان است و برای دوره ابتدایی یك معاونت و برای دوره دبیرستان هم یك معاونت درنظر گرفته می‌شود كه برای استان سیستان و بلوچستان به همین گونه عمل می‌شود و پنج معاونت برای سازمان آموزش و پرورش این استان اختصاص می‌یابد.

حاجی بابایی اضافه كرد: شورای انقلاب فرهنگی در سال 71، كنكور را دو مرحله‌ای كرد در حالی كه تعداد دانشجویان و تعداد دانشگاه‌ها، محدود بود به همین دلیل شورای آموزش و پرورش مصوب كرد كسانی كه معدل 14 به بالا دارند می‌توانند به كلاس‌های بالاتر بروند و همه دانش‌آموزان پذیرفته شدند و به مرحله پیش دانشگاهی راه یافتند در این صورت وضعیت مشكل‌زا شد و یك گروه نتوانستند آزمون دهند.

وی تصریح كرد: همچنین مرحله بعد عدم رفتن به دانشگاه بعد از مقطع پیش دانشگاهی بود و بعد مقطع كاردانی مطرح شد و تعداد دانشگاه‌ها، افزایش یافت و دانشجویان زیادی به عناوین مختلف در دانشگاه‌ها اعم از دولتی، خصوصی و... پذیرش شدند و در حال‌حاضر كار به جایی رسیده كه بیش از سه میلیون دانشجو داریم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: تا سال90، آزمونی به عنوان كنكور وجود ندارد و حذف می‌شود اما نكته قابل توجه این است كه وقتی آزمونی در كار نباشد، پیش دانشگاهی هم مطرح نیست و این ضربه‌ای بوده كه تا حالا به ما وارد شده است. دوره دبیرستان دو سال بوده (سال دوم و سوم دبیرستان تخصصی بوده) و حال در دوره راهنمایی تحصیلی و در مقطع سوم راهنمایی باید دانش‌آموزان انتخاب رشته كنند.

وی افزود: وقتی دانش‌آموزی بخواهد وارد كلاسی شود باید یك سال، آمادگی و پیش دبستانی را بگذراند كه برای این منظور باید قانون عادلانه‌ای نوشته شود از این رو شورای عالی آموزش و پرورش ابتدا خبر اشتباهی پخش كرد مبنی بر حذف مقطع راهنمایی كه خیر این طور نیست بلكه پیش دانشگاهی حذف شده است و دوره آمادگی و پیش دبستانی به عنوان یك سال اصلی دوره تحصیلی ابتدایی محسوب می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان كرد: در دوره ابتدایی، دانش‌آموز، هفت سال بازی می‌كند و كارهای سبك تعلیم و تربیت را فرا گرفته و انجام می‌دهد كه در این قسمت جای بحث وجود دارد كه آیا از پنج سال تمام دوره ابتدایی را آغاز كنیم یا از شش سال تمام، بنابراین لازمه یك تحول بنیادی است تا كار اساسی و ساختاری انجام پذیرد.

حاج بابایی اضافه كرد: باید آموزش و پرورش از حالت سنتی و حفظی خارج شود و به ابتكار، خلاقیت و نوآوری، علمی - پژوهشی و تحقیقاتی تبدیل شود كه نقش خود دانش‌آموزان در این راه تعیین كننده است. در حال‌حاضر، مدرسه محوری عمل می‌شود یعنی مدرسه باید همه چیز در آن جای گیرد پس بنا داریم در ساعات بعد از ظهر زمانی كه مدرسه تعطیل می‌شود كانون قرآن و كانون فرهنگی را راه بیندازیم برای اینكه دانش‌آموزان علاقه‌مندتر شوند. همچنین به هر مدرسه‌ای كه معلمانش توانایی داشته باشند به آنها اضافه كاری داده شود و از بازنشسته‌ها به مدت هشت ساعت در هفته استفاده كنید.

وزیر آموزش و پرورش گفت: 6 هزار بازنشسته مقبول با 25 تا 30 سال سابقه كار داریم و در كنار آنها نیروهای جدید و شاداب و جوان كه اگر با هم تلفیق شوند بهترین بازدهی و نتیجه را بدست خواهیم آورد. از یك طرف محدودیت وارد كردن نیرو داریم تا جایی كه بتوانیم این كار را انجام می‌دهیم و درآمد معلمان را افزایش داده و از توان بالای تعلیم و تربیت استفاده می‌كنیم.

مركز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پس از بررسی‌های كارشناسی، خواستار بازنگری در ایجاد دوره پیش دانشگاهی شد.

به گزارش دفتر اطلاع رسانی مركز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات فرهنگی این مركز در پاسخ به درخواست كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، دیدگاه‌های مختلف در مورد دوره پیش‌دانشگاهی را مورد بررسی قرار داده و تصریح كرد كه تمامی یافته‌های تجربی حاصل از اجرای دوره پیش‌دانشگاهی از ابتدای تاسیس آن تاكنون – كه از بررسی‌های كارشناسی و انعكاس نظرات مدیران و دبیران مراكز پیش‌دانشگاهی و مسئولان و كارشناسان مرتبط در سطح استان‌ها و مناطق به دست آمده است – بر فاصله گرفتن دوره پیش‌دانشگاهی از اهداف اولیه خود اتفاق نظر دارند.

اگر چه این نتیجه ممكن است ناشی از عدم تناسب اهداف اولیه این دوره با سایر عناصر نظام آموزشی و واقعیت‌های موجود كشور بوده یا از فراهم نبودن ابزار و امكانات لازم برای اجرای صحیح آن حاصل شده باشد، اما به هر دلیل در حال حاضر یافته‌های تجربی حذف دوره پیش‌دانشگاهی از نظام آموزشی كشور را تجویز می‌كند.

همچنین صدور دیپلم ۱۱ ساله در نظام آموزشی كشور ضمن كاهش اعتبار جهانی دیپلم دوره متوسط – ایران - مشكلاتی را برای متقاضیان تحصیل در داخل و خارج از كشور فراهم كرده و به همین دلیل صدور دیپلم ۱۲ ساله در نظام آموزشی كشور ضرورت دارد چرا كه بیش از ۵۶ درصد كشورهای جهان نظام‌آموزشی ۱۲ ساله دارند و دیپلم پایان تحصیلات متوسطه آنان پس از ۱۲ سال تحصیل صادر می‌شود.

از سوی دیگر عدم كاربرد گواهی‌نامه پایان تحصیلات دوره پیش‌دانشگاهی به غیر از ادامه تحصیل در مراكز آموزش عالی، دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در این دوره را ترغیب می‌كند كه به حداقل معدل قبولی دوره پیش‌دانشگاهی بسنده كنند و بیشترین فرصت خود را صرف مهار تست‌زنی و یادگیری سطحی برای قبولی در كنكور كنند كه حذف این دوره و اتصال آن به نظام آموزشی كشور این نقیصه را هم برطرف خواهد كرد.

مركز پژوهش‌ها در بخش دیگری از استدلال‌های خود برای حذف دورهٔ پیش‌دانشگاهی تصریح كرد كه محتوای درسی دوره پیش‌دانشگاهی عمدتا در دانشگاه‌ها و در رشته‌های مرتبط به صورت دروس پیش‌نیاز و یا دروس اصلی دانشگاهی تكرار می‌شود و لذا وجود این دوره از این لحاظ نیز اتلاف منابع به شمار می‌رود، ضمن اینكه این دوره بهترین مراكز آموزشی و مجربترین دبیران را نیز به خود اختصاص داده است و از اینرو حذف محتوایی درسی این دوره و یا تلفیق محتوای گزینش شده‌ای از آن با دوره متوسطه مطلوب خواهد بود.

به علاوه از آنجا كه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان باید در دوره راهنمایی تحصیلی انجام شود، حذف این دوره و یا اتصال آن به نظام آموزش متوسطه كشور این امكان را فراهم خواهد كرد كه هدایت تحصیلی در پایان دوره راهنمایی به صورت شاخه‌ای اتفاق بیافتد و در دوره متوسطه دانش‌آموزان بتوانند هدایت تحصیلی رشته‌ای داشته باشند.

مركز پژوهش‌ها همچنین خواستار دایر شدن دوره كاردانی پیوسته در رشته‌های فنی و حرفه‌ای متوسطه در آموزش و پرورش شد و افزود: بدینوسیله تعداد بیشتری از دانش‌آموزان جذب شاخه فنی و حرفه‌ای شده و از حجم ورود به پیش‌دانشگاهی كاسته خواهد شد و فضای آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای نیز كه در حال حاضر با آزمون ورودی و به صورت ناپیوسته دانشجو می‌پذیرند برای این منظور بسیار مناسب خواهد بود.

سپیده سعیدی: این روز ها درباره تغییر نظام آموزشی حرفهای بسیاری به خصوص از سوی نمایندگان مجلس شنیده شده است اینکه دوره راهنمایی حذف نمی شود ،نباید حذف شود و باید مجلس در این خصوص تصمیم بگیرد اما اینبار علی کریمی فیروز جایی رییس کمیته آموزش وپرورش و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خبر تازه ای در این رابطه ارائه می دهد .

 او درباره تغییر نظام آموزشی به خبر می گوید :اصلا قرا ر نیست دوره راهنمایی حذف شود این دوره را با هدف تدوین کرده اند و قرار به حذف آن نیست ما در تلاش هستیم تا یک سال دوره پیش دانشگاهی را حذف نماییم و یک سال به دوره دبستان اضافه نماییم .یعنی با اضافه شدن دوره پیش دبستانی به دبستان این دوره 6 ساله شود . فیروز جایی در ادامه می گوید : تغییر نظام آموزشی طبق بند 2 ماده 6 شرح وظایف و ماموریت های شورای عالی آموزش و پرورش می تواند در این شورا بررسی و تصویب شود اما باید در نهایت این مصوبه شورا به مجلس ارائه گردد و یا در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود .به نظر می رسد که در این رابطه تنها اطلاع رسانی اشتباه بوده است بنابراین بعید به نظر می رسد که صاحبنظران در این خصوص اطلاعات کافی را نداشته باشند .

 علی کریمی فیروز جایی در ادامه می گوید : اصولا با حذف دوره راهنمایی مخالف هستم و این دوره باید بماند چون هدف عالی در این دوره تدوین شده است بر عکس تغییراتی دیگری که باید در حذف آنها کوشید مانند حذف پیش دانشگاهی که به حذف کنکور ربط داشت اما هنوز این موضوع نیز مسکوت باقی مانده است .

علی کریمی فیروز جایی در پایان می گوید : قرار بر این بود تا با اضافه کردن دور هپیش دانشگاهی زمینه را برای حذف کنکور فراهم آوریم اما متاسفانه این اتفاق نیافتاد و در حال حاضر این دوره پیش دانشگاهی است که باید زمینه حذفش فراهم آید نه دوره راهنمایی .به نظر می رسد که نمی توان تغییر بر نظام آموزشی را به این سادگی ها پنداشت چرا که تا کنون شاهد چنین تغییراتی بوده ایم اما نتیجه درست را نگرفته ایم و کمکی به تحول در آموزش و پرورش نشده است .
What do you do for Achilles tendonitis?
شنبه 25 شهریور 1396 09:56 ق.ظ
Wow, incredible weblog format! How lengthy have you been running a
blog for? you make blogging look easy. The whole look of your web
site is wonderful, as neatly as the content material!
https://delisastefanik.jimdo.com
شنبه 14 مرداد 1396 10:20 ق.ظ
I used to be able to find good information from your content.
BHW
جمعه 1 اردیبهشت 1396 10:25 ق.ظ
Everything is very open with a precise description of the
issues. It was definitely informative. Your website is
extremely helpful. Thank you for sharing!
بچه جراح شیطون
چهارشنبه 5 اسفند 1388 10:00 ب.ظ
سلام!!!!
منمآرزو دارم در آینده جراح ارتوپد بشم.
منم میخوام عضو بشم با اجازتون اگه ما رو قابل دونستین خبرم کنید.
nazanin
جمعه 30 بهمن 1388 01:06 ب.ظ
faghat ye soaal!!!!!!!!baraye motevaledine 72 ke emsal dovoman,ham pish hazf mishe????mamnun misham ba khabaram konin.
یلدا
پنجشنبه 1 بهمن 1388 04:19 ب.ظ
سلام
این وزیر اموزش پرورش چی میگه؟؟
میگه کنکور سال 90 حذف شده ؟؟؟
وااا مگه میشه؟ من که الان فارغ التحصیل شدم و میخوام کنکور سال 90 شرکت کنم چیکار باید بکنم؟؟؟
منوچهر صالحی
شنبه 26 دی 1388 08:24 ق.ظ
پیش دانشگاهی حذف شود ودوره طلایی وسرنوشت ساز پیش دبستانی اضافه شود.دوره پیش از دبستان اهمیت زیادی در رشد وتكوین شخصیت كودكان دارد واز تكرار پایه دردوره ابتدایی جلوگیری می كند .وسلام باتشكر
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها