تبلیغات
انجمن پزشکان جوان - پیش دانشگاهی
انجمن پزشکان جوان

پزشک باید بداند تندرستی انسان را چگونه نگه دارد.بیماری او را چگونه زایل کند و اسباب هر دو را چطور فراهم نماید.

پیش دانشگاهی

پنجشنبه 27 اسفند 1388

سلام دوستان من امروز یه سری اخبار جدید رو در باره ی حذف پیش دانشگاهی از سایت های مختلف می گیرم و با ذکر منبع آپ می کنم.
 دیگه قضاوت با خودتون .
اگه به نتیجه ای رسیدین من رو هم با خبر کنین!!
http://www.edub.ir

حذف دوره پیش دانشگاهی در دست بررسی است

معاونت آموزش و پرورش نظری، مهارتی و متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان این که حذف دوره پیش دانشگاهی نیاز به کار کارشناسی شده بیشتری دارد گفت: در همایش سراسری فرصتها و چالشهای آموزش و پرورش نظری، مهارتی نقاط قوت و ضعف دوره پیش دانشگاهی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پرویز آژیده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت : هنوز تصمیم قطعی برای حذف دوره پیش دانشگاهی گرفته نشده است و این امر نیازمند کار مطالعاتی بیشتری است . وی در ادامه با اشاره به این که به وضعیت تحصیلی مقطع متوسطه و نظری باید از نظر کیفی بیشتر توجه شود، افزود: در چند سال اخیر با توجه به ساختار ظرفیتی، آمار دانش آموزان این دوره رو به کاهش است به طوری که در سال تحصیلی 86-85 نسبت به سال تحصیلی گذشته حدود 65 هزار نفر کاهش آماردانش آموزان این دوره را داشته ایم. آژیده با بیان این که در آموزش متوسطه توسعه مبتنی بر عدالت را دنبال می کنیم، یادآور شد: توجه به مناطق محروم را در اولویت کار خود قرار داده ایم . وی با تاکید بر این که کل ظرفیت مدارس شبانه روزی و 60 درصد ظرفیت مدارس نمونه دولتی مختص دانش آموزان بومی است، خاطرنشان کرد: در راستای سیاست عدالت محور دولت در توجه بیشتر به مناطق محروم سال گذشته حدود 137 دبیرستان شبانه روزی و 15 دبیرستان نمونه دولتی را به تعداد دبیرستان های خود در کشور اضافه کرده ایم . آژیده اضافه کرد : با انجام این اقدامات سال گذشته بیش از 9 هزار نفر به جمعیت مدارس شبانه روزی و نمونه دولتی اضافه شده است . وی با اشاره به این که در حال حاضر بیش از چهار میلیون و 500 هزار نفر دانش آموز در مقطع متوسطه در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند، عنوان کرد: ما در این مقطع پایه اول بیشتر مور توجه قرار می دهیم.


http://www.edub.ir

حذف دوره پیش دانشگاهی غیر كارشناسی است

وزیر آموزش و پرورش در واكنش به پیشنهاد حذف دوره پیش دانشگاهی از آموزش و پرورش گفت كه در حال حاضر حذف دوره پیش دانشگاهی از نظام آموزشی كشور غیركارشناسی است. سازمان بازرسی كشور به‌تازگی در گزارشی خواستار حذف دوره پیش دانشگاهی از نظام آموزشی كشور شده بود. به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، "محمود فرشیدی" روز دوشنبه در حاشیه نشست صمیمی با نمایندگان رسانه‌ها خبرنگاران این حوزه گفت: برای ایجاد تغییر در دوره‌های آموزشی باید از پایه آغاز كرد، بنابراین به وجود آوردن نظام آموزشی متوسطه از سطح تحصیلی بالا اشتباهی زیر بنایی بود. وی تصریح كرد: در حال حاضر برای ایجاد تغییر، حذف یا اضافه كردن هر دوره‌ای به این مراحل تحصیلی، باید تغییرات را از پایه آغاز كنیم . فرشیدی گفت : بررسی‌های كارشناسانه درباره این موضوع در ستاد تحول بنیادین نظام آموزشی كشور در حال بررسی است . وزیر آموزش و پرورش كه در محل باشگاه فرهنگیان به سئوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد در خصوص پرداخت‌های حق‌التدریس معلمین گفت:این گونه پرداخت ها در پیچ و خم یك مشكل قانونی قرار دارد كه در تلاشیم تااین موانع را به‌زودی مرتفع سازیم . در خصوص حق التدریس پرداخت نشده معلمان برخی از استانها تلاش زیادی انجام داده‌ایم . فرشیدی افزود: در این زمینه نامه‌ای خطاب به وزیر اقتصاد و امور دارایی نوشته شده كه قرار است طی هفته آینده جلسه‌ای برگزار و مشكل قانونی این موضوع حل شود . وزیر آموزش و پرورش توضیح داد: معمولا این وزارتخانه در انتهای سال دچار مشكل مالی می‌شود و این بار به دلیل بلوكه شدن برخی اعتبارات ، نتوانستیم برخی از تعهدات خود را عمل كنیم و من ضمن عذرخواهی از همكارانم در آموزش و پرورش، امیدوارم با حل این مسئله اداری ، پرداخت حق التدریس‌ها در آینده نزدیك انجام شود . وی درباره چگونگی اعطای وام به بازنشستگان فرهنگی گفت: اگر چه این افراد زیر پوشش ما نیستند، اما تا جایی كه قانون به ما اجازه دهد امكانات موجود برای شاغلین به بازنشستگان فرهنگی نیز اختصاص داده خواهد شد . فرشیدی درباره چگونگی نقل و انتقال معلمان اظهار داشت: ‪ ۵۴۰‬هزار نفر از فرهنگیان خانم در دورافتاده‌ترین نقاط كشور مشغول به فعالیت هستند كه امسال به دلیل تراكم جمعیت فرهنگیان به جای تهران به شهرستان‌های استان تهران منتقل شده‌اند . فرشیدی از پیشنهاد بازنشستگی با ‪ ۲۵‬سال سابقه فرهنگیان، در مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: بر این اساس از میزان تراكم معلمان نیز كاسته خواهد شد . وزیر آموزش و پرورش درباره مدرسه دارالفنون و تحویل آن به سازمان میراث فرهنگی اظهار داشت: سابقه تاریخی این آموزشگاه به وزارت آموزش و پرورش بر می‌گردد و مسئولان سازمان میراث فرهنگی تنها به كار تعمیرات در آن مشغول هستند . وزیر آموزش و پرورش همچنین در خصوص "حفاظ دید" مدارس دخترانه و مشرف بودن آنها، تصریح كرد : مدارس بهترین مكان برای ورزش دختران به شمار می روند و مشاور امور بانوان وزارت آموزش و پرورش در این خصوص اقداماتی انجام داده است. فرشیدی با اشاره به مصوبه شورای شهر تهران در خصوص ممنوعیت برج‌سازی در جوار مدارس دخترانه این مصوبه را مثبت دانست و از شهرداری تهران در این خصوص كمك خواست


http://www.tabnak.ir

احتمال حذف پیش دانشگاهی از سال آینده
حذف دوره پیش دانشگاهی در راستای اعتلای ساختار آموزشی در سند راهبردی و تحول بنیادین آموزش و پرورش تصویب شد که طی سالهای آینده اجرا می شود.
دبیر شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه زمان اجرای قانون حذف پیش دانشگاهی هنوز مشخص نشده، گفت: شاید این قانون از سال تحصیلی آینده اجرا شود.

مهدی نوید ادهم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره زمان دقیق اجرای حذف دوره پیش دانشگاهی گفت: هنوز در شورای عالی آموزش و پرورش در این باره تصمیمی  گرفته نشده اما تا نیمه اسفندماه جاری این موضوع قطعی می شود.

طبق آخرین تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی در راستای بررسی طرح تحول بنیادین در آموزش و پرورش در هفته گذشته، دوره پیش دانشگاهی از نظام آموزشی کشور حذف شد.

نوید ادهم افزود: حذف دوره پیش دانشگاهی در راستای اعتلای ساختار آموزشی در سند راهبردی و تحول بنیادین آموزش و پرورش تصویب شد که طی سالهای آینده اجرا می شود.

همچنین روز گذشته، "کامران دانشجو" وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تاثیر مثبت حذف دوره پیش دانشگاهی در حذف کنکور اشاره کرده و گفته بود: " فرایند اجرای حذف کنکور در جمع بندی که با نمایندگان مجلس و وزارت آموزش و پرورش داشتیم از سال آینده آغاز می شود و تلاش می کنیم در سال 91 کنکور حذف شود."

دبیر شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه تصویب بیانیه ارزش ها و ماموریت های وزارت آموزش و پرورش آخرین مصوبه شورای عالی بوده است، اظهار داشت: بندهای مختلف این سند براساس موازین راهبردی در حال تصویب است.
http://www.ksabz.net

پیش‌دانشگاهی حذف شد

پیش‌دانشگاهی حذف شد

با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، قدم دیگری برای تغییر نظام آموزش برداشته شد و پس از حدود دو دهه، دوره یك ساله پیش‌دانشگاهی باید از مدارس كشور برود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه سه‌شنبه‌شب، تغییر نظام آموزش را تصویب كرد كه براساس آن، دوره تحصیلی دانش‌آموزان به یك دوره شش‌ساله و دو دوره سه‌ساله تقسیم می‌شود. به گفته دبیر این شورا، دوره پیش‌دانشگاهی نیز از نظام آموزش كشور حذف می‌شود.

با حذف پیش‌دانشگاهی، دوره تحصیلی در مدارس به نظام آموزش حدود یك قرن پیش شباهت می‌یابد. طبق قانون معارف سال ۱۲۹۰ دوره‌های تحصیلی ایران شامل ۶ سال ابتدایی و ۶ سال متوسطه بوده كه در سال ۱۳۴۵ این شیوه تحصیلی به ۵ سال ابتدایی، ۳ سال راهنمایی و ۴ سال متوسطه تغییر كرد. اما از ابتدای دهه ۷۰ شمسی ورود نظام جدید متوسطه و پیش‌دانشگاهی، این قالب را نیز به‌هم ریخت.

به گفته بعضی كارشناسان، ورود دوره پیش‌دانشگاهی خود با مقاومت‌های زیادی همراه بود اما در حال حاضر پس از نزدیك به ۲۰ سال سیاستگذاران حوزه آموزش اعتراف می‌كنند پیش‌دانشگاهی كارایی لازم را ندارد و به اهداف تعیین شده نرسیده است.

پیش‌دانشگاهی، بدون پشتوانه علمی و كارشناسی

شاید نخستین زمزمه‌ها برای ناكارآمدی پیش‌دانشگاهی به ۳ سال قبل و دلایل مشروح سازمان بازرسی كل كشور بازگردد كه پس از ساعت‌ها بررسی، این نتیجه حاصل شد كه اسناد و مدارك مدونی برای علمی بودن دوره پیش‌دانشگاهی وجود ندارد و در ایجاد این دوره تحصیلی نقض غرض شده است. مهم‌ترین دلایل آن شامل عدم ارتباط وزارت علوم در سیاستگذاری‌های این دوره، تمایل بیش از حد دانش‌آموزان برای گذراندن پیش‌دانشگاهی و ورود به دانشگاه، كم‌اهمیتی و سطحی‌بودن سرفصل‌های درسی، اتلاف بیت‌المال و فشار مالی بر دانش‌آموزان عنوان می‌شد كه به نظر می‌رسید معادلات اولیه ایجاد این دوره را برهم زده است.

حذف پیش‌دانشگاهی؛ نیازمند زمان

اما با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، قرار نیست مراحل حذف سریع طی شود، چراكه علی عباسپور تهرانی، رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حذف كامل این دوره را نیازمند زمان می‌داند و می‌گوید: تغییر نظام آموزش زمانی صورت می‌گیرد كه زیرساخت‌ها، كتاب‌ها، معلمان و فضا و تجهیزات آن فراهم باشد.عباسپور اضافه می‌كند: نمایندگان مجلس هم طرح تغییر نظام آموزش را پیگیری می‌كنند كه براساس آن دانش‌آموزان پس از ۶ سال ابتدایی، وارد دوره دبیرستان با دو دوره ۳ ساله راهنمایی و گرایشی خواهند شد.

وی تاكید می‌كند: كلیات طرح تغییر نظام آموزش در كمیسیون آموزش مجلس به تصویب رسیده و برای بررسی جزئیات آن قرار است مركز پژوهش‌های مجلس و وزارت آموزش و پرورش مطالعات لازم را انجام دهند.

رئیس كمیسیون آموزش مجلس پیش از این نیز گفته بود كه مجلس در ناكارآمدی دوره پیش‌دانشگاهی با وزارت آموزش و پرورش هم‌عقیده است، اما در این كه نظام آموزش بر چه اساسی تقسیم‌بندی شود، مجلس مخالفت‌هایی را اعلام كرده است.

براساس این گزارش، به ازای حذف پیش‌دانشگاهی، دوره پیش‌دبستانی به مقطع ابتدایی اضافه خواهد شد، اما به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم، بین مجلس و دولت اختلاف نظرهایی وجود دارد. عباسپور تاكید می‌كند كه طبق ماده ۶ قانون شورای عالی آموزش و پرورش، مصوبات این شورا باید به تصویب مجلس برسد.

وی افزود: سال ۷۰ برای نظام جدید متوسطه، مصوبه مجلس را نگرفتند و همان موقع به مشكل برخوردند كه مجبور شدند اصلاح كنند.

عباسپور همچنین با تاكید بر نقش دیده‌بانی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی مصوبات این شورا را فاقد جامعیت و صلابت می‌داند و قابلیت اجرای این طرح را منوط به تصویب نهایی مجلس عنوان می‌كند.

به هر حال این روزها دولت و مجلس هر دو بر تغییر نظام آموزش كشور تاكید دارند، همانطور كه نورالله حیدری، عضو دیگر كمیسیون آموزش مجلس نیز بر اجماع نمایندگان به این تغییر اشاره می‌كند و می‌گوید این كه دوره پیش‌دبستانی به دوره ابتدایی اضافه شود یا خیر، هنوز مورد بحث است.

با این حال، هنوز معلوم نیست تغییر جدید نظام آموزشی كشور به طور دقیق، كی و چگونه رخ خواهد داد و چه پیامدهایی را به دنبال خواهد داشت. ضمن این‌كه محمدرضا دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز گفته است: براساس مصوبه این شورا، آموزش و پرورش و شورای تخصصی تحول و نوسازی نظام آموزش مكلف شده‌اند وضع دوره پیش‌دبستانی و مهدكودك‌ها را هم معلوم كنند و پیشنهادهای جدید بدهند.
 
 جام‌جم آنلاین
http://www.aftab.ir

والدین نگران حذف پیش‌دانشگاهی نباشند


مدیركل دفتر آموزش نظری و پیش‌دانشگاهی وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد: والدینی كه فرزندان محصل در مقطع دبیرستان دارند، نگران حذف دوره پیش‌دانشگاهی نباشند.

حمیدرضا مشهدی عباسی به ایرنا، گفت: دانش‌آموزان كنونی مقطع دبیرستان یا به شكل نظام قدیم (دیپلم ۴ ساله) یا به شكل پیش‌دانشگاهی مدارك دیپلم خود را دریافت خواهند كرد.وی تصریح كرد: البته برای ادامه تحصیل دانش‌آموزان این مقطع برنامه‌ریزی خواهد شد تا لطمه‌ای به آنان وارد نشود، بنابراین والدین نباید نگران باشند.

مشهدی عباسی افزود: طرح پیش‌دانشگاهی از سال ۷۷ در مدارس به دلیل محدودیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها اجرا شد.

مدیركل دفتر آموزش نظری و پیش‌دانشگاهی وزارت آموزش و پرورش گفت: در این طرح دانش‌آموزان مشتاق ورود به دانشگاه غربالگری شده و آن دسته از افرادی كه خواستار ورود به بازار كار بودند، شناسایی شدند.


                                                                                                                             بهار سلیقهhttp://wonderfultariff40.snack.ws
جمعه 13 مرداد 1396 05:34 ب.ظ
I need to to thank you for this very good read!!
I certainly loved every little bit of it.
I've got you book-marked to look at new stuff you
post…
How you can increase your height?
جمعه 13 مرداد 1396 01:20 ب.ظ
Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to check it out.
I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and
will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and great style and design.
ailenebrim.hatenablog.com
یکشنبه 8 مرداد 1396 07:43 ق.ظ
Good blog post. I absolutely appreciate this website.
Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها